Fundusze UE
Firma Usługowa „Q-CONTROL” Michał Łętowski uzyskała dotację z Unii Europejskiej na projekt pt. „Przeprowadzenie prac B+R nad udoskonaleniem żywicy wykorzystywanej jako czynnik spajający brackety z szybą samochodową”.
Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie badań nad udoskonaleniem żywicy stanowiącej czynnik spajający brackety z szybą samochodową. Będzie ona jednocześnie zamiennikiem obecnie stosowanej żywicy, której temperatura utwardzenia wynosi 105 stopni Celsjusza. W ramach projektu planowane jest przeprowadzenie prac B+R, które doprowadzą m.in. do zastąpienia żywicy wysokotemperaturowej, kompozycją o niższych temperaturach utwardzania.
Projekt dotyczy opracowania innowacji produktowej, w postaci znaczącego ulepszenia świadczonej usługi nanoszenia powłoki adhezyjnej na komponenty do szyb samochodowych. Q-CONTROL jest jedyną firmą w Polsce, która świadczy podobne usługi, realizacja projektu doprowadzi zatem do wdrożenia innowacji, co najmniej w skali kraju. Ulepszenie będzie polegało na możliwości świadczenia usługi na szerszej gamie bracketów dostępnych na rynku. Będzie to możliwe dzięki redukcji temperatury utwardzania żywicy oraz dostosowaniu kompozycji do utwardzania lampami UV/IR, przy zachowaniu parametrów wytrzymałościowych dla rynku wtórnego i pierwotnego.
W wyniku realizacji projektu, planowane jest osiągnięcie następujących rezultatów:
a) Obniżenie temperatury utwardzania żywicy do temperatury 80 stopni Celsjusza (obecna temperatura: 105) – Wprowadzenie żywicy o niższej temperaturze sieciowania pozwoli na nanoszenie kompozycji na brackety o cieńszych ściankach oraz wyeliminuje ryzyko odkształceń elementów podczas utwardzania.
b) Zbadanie możliwości dostosowania żywicy do montażu bracketów w samochodach z rynku pierwotnego – W stanie obecnym żywica stosowana jest do samochodów na rynku wtórnym z racji odmiennych wymagań wytrzymałościowych. Osiągnięcie spodziewanych rezultatów pozwoli Firmie na świadczenie usługi również na potrzeby rynku pierwotnego.
c) Uzyskanie alternatywnego sposobu utwardzania kompozycji (niż piec) – w ramach projektu zostanie przebadana możliwość zastosowania kompozycji utwardzanych światłem UV oraz lampami na podczerwień, przy zachowaniu stosownych parametrów wytrzymałościowych. Zastosowanie lamp UV i IR będzie rozwiązaniem bardziej ekologicznym oraz pozwoli na wyeliminowanie zjawiska odkształcania bracketów podczas utwardzania.
d) Zbadanie możliwości zastosowania alternatywnych sposobów aplikacji żywicy – w stanie obecnym stosowany jest natrysk. W ramach prac B+R zostanie przebadana możliwość wykorzystania pięczątkowania albo tamponowania, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i BHP.
Projekt będzie obejmował moduł B+R. Prace będą realizowane przez personel B+R Beneficjenta. Planowany jest również zakup usługi badawczej od podmiotu specjalizującego się w realizacji badań w zakresie chemii przemysłowej. Prace B+R zostały podzielone na 3 etapy:
– Etap 1 i 2 obejmujący badania przemysłowe
– Etap 3 obejmujący prace rozwojowe.
Projekt będzie trwał 27 miesięcy. Początkowy poziom TRL wyniesie II (Określono już koncepcję technologii oraz jej przyszłe zastosowanie), a końcowy IX. Rezultaty prac B+R zostaną wdrożone do własnej działalności gospodarczej.
Grupa docelowa: Większość zleceń Q-CONTROL na usługi nanoszenia powłoki adhezyjnej na komponenty do szyb samochodowych stanowią zlecenia otrzymane od firmy Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o. Długoletnia współpraca z firmą o takiej pozycji na rynku światowym zapewni powodzenie wdrożenia rezultatów prac B+R przez Beneficjenta oraz umożliwi nawiązanie współpracy z innymi kontrahentami m.in. z zagranicznymi spółkami Pilkington Automotive Espana (Sagunto), Pilkington Italia S.P.A (San Salvo), Pilkington Deutschland Gmbh (Aken).
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu : 5 129 635,81 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 3 399 358,03 zł
Firma Usługowa „Q-CONTROL” Michał Łętowski realizuje projekt pn. „Wdrożenie wyników prac B+R dotyczących powłok adhezyjnych o wydłużonym czasie aplikacji dla elementów montażowych w przemyśle samochodowym”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Planowane efekty: Wdrożenie technologii nowej kompozycji polimerowej pozwalającej na uzyskanie powłoki adhezyjnej o wydłużonym czasie aplikacji, przy zachowaniu pozostałych parametrów, a zwłaszcza właściwości adhezyjno-kohezyjnych.
Wartość ogółem projektu wynosi 1 473 859,80 zł z tego wkład Funduszy Europejskich 713 756,00 zł
Wniosek o dofinansowanie projektu
PROGRAM OPERACYJNY
Inteligentny Rozwój
oś priorytetowa 2 Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do
prowadzenia działalności B+R+I
działanie 2.3 Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw
Etap I usługowy – konkurs ogólny
poddziałanie 2.3.2 Bony na innowacje dla MŚP
Firma Usługowa Q-CONTROL Michał Łętowski realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Opracowanie technologii produkcji powłok adhezyjnych o wydłużonym czasie aplikacji dla elementów montażowych w przemyśle samochodowym”.
Celem projektu jest wdrożenie udoskonalonej usługi primerowania komponentów do szyb samochodowych.
Dofinansowanie projektu z UE: 340 000, 00 PLN